Zabiegi laserem frakcyjnym

Laser BIOXEL wyposażony jest w skaner frakcjonujący do ablacyjnych zabiegów poprawy jakości skóry, np. likwidacji:

Jak odbywa się zabieg?

Przed zabiegiem

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja medyczna ze specjalistą, gdzie oprócz sprawdzenia, czy określone zmiany skórne mogą być leczone laseroterapią i jaki efekt leczniczy można uzyskać, zostaną wykluczone przeciwwskazania do zabiegu, pacjent uzyska informację co do postępowania przed zabiegiem, a także zostaną dostosowane indywidualne parametry do konkretnego przypadku, wliczając w to ilość i częstotliwość zabiegów.

Jeśli zalecenia lekarskie nie będą dokładniej sprecyzowane:

Bezpośrednio przed zabiegiem skóra musi zostać oczyszczona i zdezynfekowana. Następnie stosuje się znieczulenie miejscowe np. preparatem EMLA.

Przebieg zabiegu

Czas trwania zabiegu laserowego jest zależny od rozległości leczonego obszaru skóry. Przebieg jest podobny jak w przypadku laserowego usuwania zmian skórnych z tym, że promienie lasera działają równocześnie w wielu punktach, a kontrolowane uszkodzenia skóry są niewielkie (o średnicy 200 µm) i płytkie. Są one centrami, wokół których odbywa się przebudowa skóry. Laser podczas zabiegu dostarcza również do skóry energię cieplną pobudzającą produkcję nowych włókien kolagenowych.

W czasie zabiegu nie należy patrzeć na promienie lasera i pole operacyjne, gdyż może to spowodować nieodwracalne uszkodzenie wzroku oraz inne konsekwencje okulistyczne. W ramach ochrony oczu używane są specjalne okulary protekcyjne.

Po zabiegu

Po zabiegu pacjent może odczuwać rozgrzanie, pieczenie, szczypanie i kłucie skóry poddanej laseroterapii. Celem zmniejszenia nieprzyjemnych odczuć można stosować zimne kompresy, np. żelowe lub lodowe i przyłożyć do skóry na około kwadrans co godzinę przez następne cztery godziny, w razie potrzeby z tym, że nie należy ich stosować bezpośrednio na skórę (powinny być np. owinięte w czysty ręcznik). W uzgodnieniu z lekarzem można stosować doustne leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

We wstępnym okresie gojenia mogą pojawiać się zaczerwienienia, obrzęki złuszczanie-przypomina to objawy poparzenia słonecznego i trwa zwykle do 7 dni. W miejscach związanego z zabiegiem kontrolowanego uszkodzenia skóry pojawiają się niewielkie strupki.

Zalecenia pozabiegowe są indywidualne, zwykle obejmują odpowiednia higienę, kremy gojące i preparaty przeciwsłoneczne. Po zabiegu należy unikać:

Często zalecane maski i kremy wspomagające gojenie to m.in. Laserat™ krem - Pharmann , Argosulfan. Po podgojeniu się zmian - kremy natłuszczające (NIE-nawilżające) jak GALDERMA – Cetaphil PS Lipoaktywny krem, BIODERMA – Cicabio pommade, AVENE – Cicalfate krem, LA ROCHE POSAY – Cicalplast Baume B5 SPF 50.

Pełna przebudowa skóry trwa ok. 6 tygodni i po tym okresie możemy zobaczyć pełny efekt zabiegu.

UWAGA!

Kwalifikację do zabiegu laserowego przeprowadza lekarz i termin zabiegu jest uzgadniany podczas wizyty kwalifikacyjnej. Do typowych przeciwskazań do laseroterapii laserem frakcyjnym zaliczamy:

Zabiegi laserowe na twarzy i w miejscach typowo nieosłoniętych ubraniem należy wykonywać w okresie jesienno-zimowym, od października do marca.